Teatrul de Comedie


Teatrul de Comedie

Florin Dobrovici

S-a născut la 10 aprilie 1955
A absolvit în 1979 Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica, Facultatea de Teatru, Sectia Actorie, clasa prof. Sanda Manu, asist. Geta Angheluta

TEATRU
Teatrul de Comedie

Bârzoi – Chiriţa of Bîrzoieni, după Vasile Alecsandri, regia Iarina Demian, 2004
Temnicerul – Ubu Înlănţuit de Alfred Jarry, regia Tompa Gábor, 2004
Hangiu – Revizorul de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele, 2006
Jesse – Galy Gay de Bertolt Brecht, regia Lucian Giurghescu, 2007
Crinu Săndoi, bancher – Clinica de Adrian Lustig, regia Aurel Palade, 2008
Mr. Smith - Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, direcţia de scenă V.I. Frunză, 2010                                              
Tache Farfuridi - O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2011
Sorin - Pescăruşul de A.P Cehov, regia Claudiu Goga, 2013
 

Academia de Teatru şi Film
Du Croisy  - Conversaţii clasice de Moliere regia Sandu Manu 1978
Aninosescu – Cine aiurează nu oftează de Alexandru Macedonski, regia Sanda Manu, 1979
Iacov Laptev – Egor Buliciov şi alţii de Maxim Gorki, regia Laurenţiu Azimioară, 1979

Teatrul de stat Arad
Sandomir – Luceafărul de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Florin Fătulescu, 1979
Seamus MC Gonigal – Kathleen de Michael Sayers, regia Maria Iosif Biţă, 1979
George – Concurs de frumuseţe de Tudor Popescu, regia Mihai Raicu, 1980
Neluţu – Serenadă pentru Eva de Mihai Vasiliu, regia Costin Marinescu, 1980
Pascal – Maşina de scris de Jean Cocteau, regia Costin Marinescu, 1980
Cristian – Nu ne naştem toţi la aceeaşi vârstă de Tudor Popescu, regia Mircea D. Moldovan, 1980
Profesorul Martin Zwarycz – Examenul de Jan Pawel Gawlik, regia Maria Iosif Biţă, 1980
Rex – Cum se numesc cei patru Beatles? de Stephen Poljakoff, regia Iulian Copacea, 1981
Vasilica – Proştii sub clar de lună de Teodor Mazilu, regia Dominic Dembinski, 1981
Filipetto – Bădăranii de Carlo Goldoni, regia Tudor Victor Popa, 1981
Pictorul – Fantomiada de Ion Băieşu, regia Mihai Manolescu, 1981
Cornel Sălăjan – Ordinatorul de Paul Everac, regia Dan Alecsandrescu, 1982

Teatrul Odeon Bucureşti
Slujitorul – Zidarul de Dan Tărchilă, regia Tudor Mărăscu, 1982
Ion, Ordonanţa – Aşteptarea începe în zori  de Petru Vintilă, regia Corado Negreanu, 1983
Alexandru – Să nu-ţi faci prăvălie cu scară de Eugen Barbu, regia Sanda Manu, 1985
Germain – Medalionul de argint, dramatizare de  Marica Beligan după romanul Misterele parisului de Eugene Sue, regia Dinu Cernescu, 1986
Baby – Regina balului de Nicolae Mateescu, regia Gelu Colceag, 1987
Un slujitor, Ducele Burgundiei – Regele Lear de William Shakespeare, regia Mircea Marin, 1988
Ragnar, Brovik – Solness, constructorul de Henrik Ibsen, regia Tudor Mărăscu, 1988
Cornel – Milionarul sărac de Tudor Popescu, regia Florin Fătulescu şi Tudor Mărăscu 1983
Al treilea martor  de Sorin Holban, regia Mihail Stan, 1990
Opera rânjetului de Dario Fo, regia Dragoş Galgoţiu, 1990
Contele Rivers  – Richard III de W. Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu 1993
Marcos – A treia caravelă de Iosif Naghiu, regia Tudor Mărăscu, 1993
Ede – Opera de trei parale de Bertolt Brecht, regia Beatrice Rancea, 1996
Pascu – Domnişoara Nastasia de G.M. Zamfirescu, regia Horea Popescu, 1997
Fraţii Karamazov dramatizare de Alexandru Vasilache şi Ion Rusu după F.M. Dostoievski, regia Alexandru Vasilache, 1997
ManginiAstă seară se joacă fără piesă de Luigi Pirandello, regia Alexa Visarion, 1998
Ivan Mihailovici Iat telegrafist – Nunta cu răpiri după Nunta de A.P. Cehov şi Frumoasele sabine de Leonid Andreev, regia Beatrice Rancea, 2000
Caporalul Jim – Cartofi prăjiţi cu orice de Arnold Wesker, regia Alice Barb, 2001
Nebun azil Marchizul de Sade de Doug Wright, regia Beatrice Rancea, 2005
Adam Flowe – Arden din Feversham, autor englez anonim din sec. XVI, regia Dragoş Galgoţiu, 2003

Teatrul „George Ciprian”, Buzău
Nae Ipingescu – O noapte furtunoasă de Ion Luca Caragiale, regia Cezar Chioca, 2003
Şeful gării – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Anca Maria Colţeanu, 2006

Radio
Teatrul Naţional Radiofonic
Poveste ursei mari, scenariu de Constantin Venerus Popa, adaptare radiofonică şi regia Mihai Lungeanu, 2006
Păţaniile lui Fridolin, regia Dinu Manolache

Televiziune
Teatrul Naţional de Televiziune
Alegerea lui Alexandru Sutto, dramatizarea după Dumitru Crudu, regia Dominic Dembinski, 2006

Film
Fata Morgana, regia Elefterie Voiculescu, 1981
SS Oficer 4 – Amen, regia Costas Gavras, 2002
 

Istoric



Aboneaza-te acum la newsletter si noi iti trimitem programul Teatrului de Comedie, informatii despre premierele si evenimentele noastre, concursuri sau oferte speciale.







Teatrul de Comedie este o instituție publică de cultură subvenționată de Consiliul General al Municipiului București
Sponsori
Parteneri
Parteneri Media


Contacteaza-ne

Strada Sf.Dumitru nr.2
Sector 3, cod 030079,
Bucuresti






Strada Sf.Vineri nr.11
Sector 3, cod 030202,
Bucuresti